OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 705 005 007 | info@ecyklistika.cz

PŘÍSLUŠENSTVÍ PRO ELEKTROKOLA
 
ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA

 

DOPORUČENÍ: Pokud jste si pořídili příslušenství v podobě doporučené základní výbavy, tak můžete být na svých cestách v klidu. Ovšem stejně jako aut - se základní výbavou jich jezdí poskrovnu, a tak i elektrokolo (a vy) si dřív nebo později zaslouží další vylepšení. Níže nabízíme výčet příslušenství - rozšířené výbavy, jakési nadstavby nad tu základní, která sice není z kategorie "nezbytnost", ale když už si ji jednou pořídíte, bude se vám šlapat o poznání lépe. Kliknutím na konkrétní druh rozšířené výbavy se dostanete k informacím o tom, co je a není důležité při jejím výběru a doplněné navíc o pár konkrétních tipů na osvědčené kousky.

 

ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA
(rozcestník)

LepeníLED blikačka předníErgonomické gripyErgonomické sedloDržák na mobilKapesní nářadíNáhradní bateriePumpa velkáMěrka řetězuBrašny a brašničkyErgonomický batohErgonomická ledvinkaNeoprénový návlek na baterii

  

LEPENÍ

DOPORUČENÍ: Pokud s sebou vozíte náhradní duši (viz základní výbava), tak je lepení jen čistá sázka na jistotu. Pravděpodobnost, že ho budete na cestách potřebovat, je v takovém případě minimální. Ale přece jen - jistota je jistota a lepení téměř nic neváží, moc místa nezabere a stojí jen pár korun. Vyžaduje však přece jen trochu té zručnosti a dodržení správného technologického postupu:

Krok 1 - zdrsnit místo defektu smirkovým papírem a strhnout krycí igelit na záplatě. Krok 2 - nanést lepidlo na celou plochu záplaty a ve stejném rozsahu také na duši, ale zatím nepřikládat k sobě! Krok 3 (tady se dělá nejvíce chyb) - držte záplatu i duši stále od sebe a nechejte lepidlo na nich nanesené 1 min pracovat (lepidlo naleptá jejich povrch a připraví tak obě plochy k poslednímu kroku - tzv. vulkanizaci, nenechte se znervóznit tím, že lepidlo "zasychá"). Krok 4 - vlastní lepení (přesněji řečeno vulkanizace) - silně přitiskněte záplatu na duši v místě defektu a minimálně 2 minuty tiskněte. Začne tak proces vulkanizace, což laicky řečeno znamená, že pryž záplaty a pryž duše chemicky vzájemně "prorostou" a splynou v jeden (pryžový) celek. Pokud vynecháte krok 3 (ano, normálně se takhle třeba papír nelepí), pak záplata nebude držet a velmi pravděpodobně budete lepení znovu opakovat). Více nejen o lepení na stránce Údržba zde.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<< 

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

FERDUS Velo lepení

FERDUS lepení pro (elektro)kola

miniaturní rozměry a hmotnost

v balení je vše potřebné pro opravu až 5 defektů

nízká cena

při dodržení správného postupu zaručený výsledek

Link na Heureka.cz

cena cca 50 Kč

 

LED BLIKAČKA PŘEDNÍ

DOPORUČENÍ: Vhodný doplněk k hlavnímu přednímu světlu (viz základní výbava). Za šera, kdy potřebujete být především viděn, šetří cennou energii hlavního předního světla, které vám o to déle poslouží za tmy, kdy potřebujete nejen být viděn, ale hlavně sám vidět. LED blikačka poskytuje dostatečnou svítivost na to, aby vás nikdo nepřehlédl a zároveň je dostatečně úsporná, že vydrží blikat mnoho hodin a dnů.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

FORCE Cage

LED blikačka přední FORCE Cage

viditelné i ze stran

výdrž až 45 hodin blikání

univerzální upínání silikonovým páskem

voděodolná

Link na Heureka.cz

cena cca 150 Kč

 

ERGONOMICKÉ GRIPY

DOPORUČENÍ: Zejména při dlouhých vyjížďkách si dříve nebo později můžete přivodit pozvolnou bolest rukou a zápěstí, která může vést k nepříjemnému brnění, trnutí až znecitlivění. Důvodem je dlouhotrvající tlak na dlaně a zalomené zápěstí směrem nahoru, při kterém dochází k stlačení nervu a vzniku syndromu karpálního tunelu. Cyklisté na toto onemocnění trpí obzvláště. Jedním z řešení mohou být ergonomické gripy. Mají až o 30% větší styčnou plochu oproti klasickým gripům, takže poskytují větší oporu dlani (rozložení zátěže), jsou vyrobeny ze speciálních směsí tlumících rázy od řidítek a při správném nastavení jejich sklonu rozevírají úhel zalomení zápěstí. Výsledkem je podstatně příjemnější jízda bez bolestí a brnění.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

ERGON GS-1

Ergonomické gripy ERGON GS1
Gripy ERGON - Syndrom karpálního tunelu - pohled shora.jpgGripy ERGON - Syndrom karpálního tunelu - pohled zboku

speciální antivibrační materiál

o 30% větší opěrná plocha pro dlaň

lepší opora dlaně = větší úhel zápěstí

• řeší (tlumí) syndrom karpálního tunelu

Link na Heureka.cz

cena cca 900 Kč

 

ERGONOMICKÉ SEDLO

DOPORUČENÍ: Vedle kondice je právě sedlo dalším rozhodujícím prvkem, jak si jízdu užijete a jak daleko jste schopni dojet. Často cyklisté dokonce říkají, že nohy by ještě jely, ale zadek už bolí tak, že jet dál už prostě nejde. Kvalitu sedla netřeba nějak zvlášť řešit pokud jezdíte na krátké vzdálenosti např. do práce ve městě. Pokud ale jezdíte dál a/nebo často, je dobré mít sedlo odpovídající vašim tělesným proporcím (pohlaví, rozteč sedacích kostí) a charakteru jízdy (kde a jak často) - nejde tu totiž jen o komfort, jde tu hlavně o vaše zdraví. Klíčová je správná šířka sedla, která se určuje podle rozteče sedacích kostí - standardní šířky sedel jsou 130, 143 a 155 mm, existují ale i širší varianty. A pozor - rozteč sedacích kostí nijak nesouvisí s tím, jak jste velcí. Neplatí, že když je člověk pořízek, má mít automaticky širší sedlo a naopak.  Bohužel výběr správnou šířkou nekončí - ta je jen jedním nikoli jediným parametrem. Ve hře jsou také délka a tvar sedla, tloušťka a tuhost materiálu. Abyste neriskovali, že nové sedlo nebude to pravé ořechové, je dobré si ho předtím vyzkoušet. Šířku sedacích kostí vám změří v každém slušném cykloobchodu - posadí vás tam na speciální gelovou podložku a podle otisku vašich sedacích kostí určí správnou šířku sedla. A většinou mají nějaká sedla na půjčení. Určitě si jich pár vyzkoušejte (půjčí vám je i na pár dní domů) - papírově totiž mohou být stejné, ale na každém se nakonec sedí trochu jinak. A kdyby se vám přece jen nechtělo jít někam sedat na gelové podložky, sedněte si doma na silnější karton a otisky sejměte z něho. Taky to tak jde.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

ERGON SM E-Mountain E-MTB
(Men / Women)

Sedlo ERGON SM E-Mountain E-MTB

• Konfigurátor sedel ERGON (v angličtině nebo němčině) zde

Vyvinuto speciálně pro dlouhé vyjížďky na elektrokolech

Prověřená německá kvalita

• Rozdílné provedení pro muže a ženy

Link na Heureka.cz

cena cca 1900 Kč

 

DRŽÁK NA MOBIL

DOPORUČENÍ: Mít mobil před očima na řidítkách během jízdy je velmi praktické (např. kvůli navigaci, mapám, sporttesteru nebo třeba aplikaci Záchranka) - více o aplikacích do mobilu najdete v části Cykloturistika. Držáků na mobil na trhu je spousta. Jak se v nich vyznat a vybrat ten správný? Základní dělení je na samostatné držáky a na držáky, které jsou součástí brašny (kapsy se slídou). Ty samostatné je možné mít přímo na míru pro konkrétní typ mobilu (sedí perfektně, ale při výměně mobilu musíte měnit i držák) nebo držáky univerzální (s nastavitelnou šířkou a výškou, který s vámi zůstane déle a přežije i několik mobilů). Dalším rozhodovacím kritériem je styl jízdy a s tím spojené nároky na robustnost uchycení k řidítkům (na to velký pozor!) - to co stačí na klidnou jízdu po hladké asfaltce ve městě rozhodně nebude stačit do těžkého terénu plného kamenů a kořenů. Pokud totiž použijete nějaké subtilní provedení, které stačí na město, tak v terénu riskujete, že se po několika kilometrech jízdy po kamenech "uklepe" a zlomí uchycení v místě spojení s řidítky a mobil i s držákem spadne na zem. Nebo vám takový "městský" držák tisknoucí rohy mobilu způsobí při jízdě v terénu prasknutí displeje.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

TIGRA SPORT

Držák na mobil na kolo TIGRA Sport BIKECONSOLE SMART 5Držák na mobil na kolo TIGRA Sport FITCLIC NEO U-DRY BIKE KIT

robustní a odolné provedení, kvalitní a pevné uchycení

propracované technické řešení od ověřeného výrobce

široký výběr držáků na míru na nejběžnější typy mobilů + kvalitní univerzální držáky (výběr z řady FITCLIC, FITCLIC Neo a BIKECONSOLE

hůře dostupné v ČR, lze ale snadno objednat s dopravou do ČR přímo ze stránek výrobce

Link na TIGRA Sport
(stránky v angličtině)

cena cca 950 Kč

QUAD LOCK

Držák na mobil na kolo QUAD LOCK

kvalitní a pevné uchycení

• rychlé nacvaknutí / vycvaknutí mobilu

• tlačítka i foťák k dispozici bez omezení

• včetně průhledného dotykového obalu proti dešti

široký výběr držáků na míru na nejběžnější typy mobilů + kvalitní univerzální držák

Link na Heureka.cz

cena cca 1600 Kč

SP CONNECT

Držák na mobil na kolo SP CONNECT

kvalitní a pevné uchycení (na pásek nebo na šroub představce)

• rychlé nacvaknutí / vycvaknutí mobilu

• tlačítka i foťák k dispozici bez omezení

• včetně průhledného dotykového obalu proti dešti

široký výběr držáků na míru na nejběžnější typy mobilů + kvalitní univerzální držák

Link na Heureka.cz

cena cca 1650 Kč

 

KAPESNÍ NÁŘADÍ

DOPORUČENÍ: V rámci efektivity je dobré s sebou vozit jen to, co na cestách pravděpodobně skutečně využijete. Výhodné jsou proto kompaktní multiklíče, které obsahují jen to nejnutnější. Zaměřte se především na takové, které obsahují minimální rozsah inbusů 1,5 až 8 mm, plochý a křížový šroubovák a nýtovačku řetězu. Ano, ta sice vyžaduje trochu zručnosti, ale roztržený řetěz není zase nic tak zásadního, aby se nedal znovu snýtovat a mohli jste pokračovat vesele dál. A když to nezvládnete sami, jistě to zvládne nějaký ochotný projíždějící (e)cyklista.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

PARK TOOL IB-3 multiklíč I-Beam 14 funkcí

Kapesní nářadí PARK TOOL IB-3

optimální kombinací klíčů a šroubováků

včetně nýtovače řetězů

kvalitní provedení, tělo z duralu

Link na Heureka.cz

cena cca 550 Kč

 

NÁHRADNÍ BATERIE

DOPORUČENÍ: Náhradní baterie je suverénně nejdražší "příslušenství" elektrokola - takové značkové baterie s kapacitou 500 Wh stojí kolem 15-20 tis. Kč, ale naštěstí jejich cena stále klesá. Proto má smysl o ní uvažovat až poté, kdy máte něco najeto a opakovaně např. díky délkám nájezdů nebo náročnosti terénu narážíte na kapacitu baterie původní. Ono to tak trochu stresuje, stále si hlídat, na kolik ještě vystačí šťáva, navíc, pokud se to opakuje příliš často. Koupí náhradní baterie získáváte klid na duši a větší požitek z jízdy. Prostě dojedete na jednu tam, a když dojde, víte, že máte to samé s sebou na cestu zpět. Cenově podstatně výhodnější pak může být pořídit si kvalitní repasovanou baterii se zárukou od ověřeného dodavatele (např. www.repase-aku.cz) - taková stojí zhruba 50% ceny nové značkové. Naopak důrazně odrazujeme od neznačkových baterií příp. baterií bez ověřeného původu (v tom nejhorším případě mohou zničit celé elektrokolo požárem). Pokud se rozhodnete pro náhradní baterii, obraťte se na takový cykloobchod, který se specializuje na elektrokola a vede k nim servis - máte větší šanci, že dostanete baterii s aktuálním datem výroby a ne nějakého ležáka. Více o bateriích a dobíjení čtěte na našem webu zde.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

 

PUMPA VELKÁ

DOPORUČENÍ: V části našeho webu věnovaném dojezdu elektrokola zmiňujeme také správný tlak pneumatik podle charatkeru cesty (upustit do terénu, pořádně "natvrdo" nahustit na cyklostezku). Abyste mohli v klidu a bez námahy "upouštět" nebo naopak "nabouchávat" pneumatiky, obstarejte si tzv. dílenskou (velkou) hustilku na doma. Moc místa nezabere, vítr v peněžence taky neudělá a nafouknete s ní hravě i široký plášť horského elektrokola na pár "žduchů".

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

FORCE Hobby

Hustilka velká dílenská FORCE Hobby

hliníkové tělo, kvalitní a odolné provedení

hlava na všechny typy ventilků

integrovaný manometr se stupnicí v PSI i BARech

úchyt na tlakovou hadici

Link na Heureka.cz

cena cca 450 Kč

 

MĚRKA NA ŘETĚZ

DOPORUČENÍ: Drobná levná pomůcka, která vám může ušetřit spoustu peněz za opotřebované převodníky nebo zadní kazetu s pastorky. Jednoduše vložíte jeden zub měrky do mezery v řetězu a pokud zub na druhém konci měrky zapadne celý do mezery v řetězu, je nutné ho ihned vyměnit za nový. Ještě o něco přesnější, ale dražší (cca 400 Kč) jsou měrky řezané laserem.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

FORCE Profi

Měrka na řetěz FORCE Profi

nerezová ocel

jednoduché použití s návodem vyrytým na těle měrky

pomocné háčky pro přidržení řetězu při nýtování při jeho výměně

Link na Heureka.cz

cena od 100 Kč

Shimano TL-CN42

Měrka na řetěz Shimano TL-CN42

laserem řezaná (vysoká přesnost měření)

nerezová ocel

jednoduché použití s návodem vyrytým na těle měrky

Link na Heureka.cz

cena od 450 Kč

 

BRAŠNY A BRAŠNIČKY

DOPORUČENÍ: I mezi brašnami se dají najít vychytávky vhodné pro elektrokola. Pokud například vlastníte náhradní baterii, není od věci ji místo na zádech v batohu vézt upnutou třeba v brašně k rámu. Nebo pro cykloturistiku nebo taky do města brašna na řidítka s úchytem na mobil a prostorem pro klíče a nefuk bundu taky není k zahození. A co třeba kompaktní brašna pod sedlo, kterou koupíte rovnou s náhradní duší a monpákami a která nezabere ani moc místa?

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

AUTHOR A-R260 ProLong

Brašna rámová Author A-R260 ProLong

přesně se do ní vejde baterie Bosch PowerTube

lze umístit pod i na horní rámovou trubku (v případě nedostatku místa v rámu)

1 hlavní kapsa a jedna plochá kapsa, obě kryté zipem

pevné uchycení k rámu masivními suchými zipy

Link na Heureka.cz

cena cca 500 Kč

SP WEDGE case set

Brašna na řidítka s držákem na mobil SP WEDGE CASE SET

• 2 možnosti uchycení - na řidítka nebo šroubem k představci

• nahoře konektor k uchycení držáku na mobil (SP Connect - není součástí dodávky)

zvýšená odolnost proti vodě

Link na Heureka.cz

cena cca 1100 Kč

CONTINENTAL Tube Bag

Brašna pod sedlo Continental Tube Bag

kompaktní rozměry akorát tak pod sedlo

v ceně brašny jsou 2 originální Continental montpáky a duše (prodávají se různé velikosti duší)

pevné uchycení k lyžinám sedla masivním suchým zipem

Link na Heureka.cz

cena cca 200 Kč

 

ERGONOMICKÝ BATOH

DOPORUČENÍ: Batohů na kolo je samozřejmě spousta. Ale věděli jste, že jsou i takové, které jsou speciálně navrženy pro užití na elektrokole? A v čem jsou speciální? Tak třeba mají uvnitř speciální kapsu s uchycením pro náhradní baterii a nabíječku. Baterie pak pevně sedí na svém místě, nikde nic neklimbá a nepřevažuje vás do strany. Ty lepší batohy pak mají integrovaný "páteřák" - vloženou nebo přímo všitou pevnou desku po celé délce batohu, která v případě pádu ochrání vaši páteř před vážným zraněním způsobeným dopadem na baterii nebo nabíječku uloženou v batohu. Vzhledem k tomu, že baterie i nabíječka něco váží, mívají tyto batohy navíc také sofistikovanější popruhy pro lepší rozložení hmotnosti.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

ERGON BA2 E Protect

Batoh pro elektrokola ERGON BA2 E Protect

integrovaný chránič páteře

integrovaná kapsa s popruhy pro baterii (nabíječku)

• integrovaný držák pro akční kameru (GoPro)

Adaptive Carrier System - využívá principu komprese zátěže, odlehčuje ramenům

kapsa pro vak na vodu

propracovaný systém kapes a přihrádek, vhodný na cykloturistiku i sportovní jízdu v terénu

Link na Heureka.cz

cena od 3600 Kč

 

ERGONOMICKÁ LEDVINKA

DOPORUČENÍ: Někdo nesnáší batoh na zádech - brzy se pod ním zpotí a pak to studí celý výlet. Vhodnou alternativou mohou být ledvinky. Nabízejí dostatečný objem na vše potřebné, pružné uchycení na oblečení, 1-2 kapsy na lahve s pitím nebo dokonce na vak na vodu. Vzhledem k tomu, že se uchycují kolem pasu a celá hmotnost je tak soustředěna v oblasti bederní páteře, věnujte dostatečnou pozornost popruhům a anatomickému tvaru a polstrování samotné ledvinky.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

LOWE ALPINE Nijmegen

Ledvinka Lowe Alpine Nijmegen

anatomický tvar, polstrovaný zadní panel, ergonomické popruhy

2 láhve na vodu jsou součástí + poutko na LED světlo

dostatečný objem 6 litrů + bezpečnostní kapsa

Link na Heureka.cz

cena od 850 Kč

DEUTER Pulse 3

Ledvinka Deuter Pulse 3

anatomický tvar, polstrovaný zadní panel, ergonomické popruhy

možnost vložit vak na vodu 1,5 litru (není součástí dodávky) + poutko na LED světlo

dostatečný objem 5 litrů + bezpečnostní kapsa

Link na Heureka.cz

cena od 950 Kč

 

NEOPRÉNOVÉ NÁVLEKY NA BATERII A MOTOR

DOPORUČENÍ:Chlad bateriím nesvědčí, baterie elektrokol nevyjímaje. Už při teplotách pod 10 st. C se doporučuje chránit ji před chladem - k tomu se ideálně hodí neoprénové obaly na míru. Při jízdě se baterie zahřívá, neoprén výborně izoluje od chladného okolí a drží uvolněné teplo z baterie uvnitř. Odměnou vám bude v chladném počasí až o 10% větší dojezd! Stejně tak neoprén dobře poslouží při ochraně motoru před deštěm a chladem při přepravě elektrokola na nosiči.

>>> zpět na Rozcestník • ROZŠÍŘENÁ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

Ochranný obal na středový motor Fahrer

Ochranný obal na středový motor Fahrer

3 mm silný laminovaný neoprén

výborná ochrana středového motoru při přepravě

díky suchým zipům lze přizpůsobit na motory různých značek

Link na Heureka.cz

cena cca 1350 Kč

Ochranný obal Fahrer pro itegrovanou baterii

Neoprenový kryt Fahrer pro elektrokola s itegrovanou baterii.jpg

3 mm silný laminovaný neoprén

výborná ochrana integrovaných baterií před chladem

výborná ochrana před vodou, nečistotami a kamínky

díky suchému zipu lze přizpůsobit rámy s integrovanou baterií různách značek

Link na Heureka.cz

cena cca 750 Kč

Ochranný obal Fahrer pro rámovou baterii

Neoprenový kryt Fahrer pro elektrokola s rámovou baterií.jpg

3 mm silný laminovaný neoprén

výborná ochrana rámových baterií před chladem

výborná ochrana před vodou a nečistotami

• nutné vybírat podle značky a typu baterie

Link na Heureka.cz

cena cca 1200 Kč

 

Na stránku >>> Jak může vypadat plně vybavené elektrokolo (inspirace)
Na stránku >>> Základní výbava elektrokola (tipy)
Na stránku >>> Maximální výbava elektrokola (tipy)

 

Poslat stránku známému: