OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Kontaktujte nás: +420 705 005 007 | info@ecyklistika.cz

PŘÍSLUŠENSTVÍ PRO ELEKTROKOLA
 
MAXIMÁLNÍ VÝBAVA

 

DOPORUČENÍ: Detaily tvoří dokonalost. V této (třetí a poslední) části o příslušenství se zaměříme na takové kousky, které když nebudete mít, vůbec nic se nestane, ale... Oproti Základní výbavě nebo Rozšířené výbavě má toto příslušenství tu výhodu, že si na něho můžete opravdu počkat. V klidu. Až bude ta správná příležitost (tak třeba vánoce?) a pokaždé se tak na něco těšit. A když ho budete nakonec mít, bude svět v sedle elektrokola o poznání hravější, zajímavější a jednodušší - bude dokonalý. Kliknutím na konkrétní druh maximální výbavy se dostanete k informacím o tom, co je a není důležité vědět při jejím výběru a doplněné navíc o pár konkrétních tipů na osvědčené kousky.

 

MAXIMÁLNÍ VÝBAVA

SPD a FLAT pedályTeleskopická sedlovkaGoPro kameraZvonekGPS lokátorAlarmPower banka ⋅ Chytré hodinkyFitness mobilní aplikaceHrudní pásNavigacePumpa na vidlice a tlumičeTahačka

  

SPD a FLAT PEDÁLY

DOPORUČENÍ: Jsou dva hlavní důvody, proč uvažovat o něčem lepším, než jsou obyčejné pedály "šlapky" - bezpečnost a efektivita šlapání. Dobrý pedál by měl poskytovat obě věci. Držet botu pevně na pedálu a zamezit tak jejímu sesmeknutí (a pádu) a zároveň zajistit přenos veškeré energie z nohy do pohonného ústrojí elektrokola (to oceníte především při dálkové cykloturistice nebo výkonnostní cyklistice). Zároveň by mělo být takové pevné spojení bota-pedál technicky natolik důmyslné, aby v neočekávané situaci bezpečně a rychle uvolnilo botu od pedálu a zamezilo se tak pádu a zranění. Nejčastějším typem takových pedálů je systém SPD (pedál má upínací klec, do které se zacvakává protikus (tzv. kufr), který je šrouby zespodu připevněn do speciální cyklistické tretry). Druhým oblíbeným typem jsou tzv. FLAT pedály "placky", které sice nemají žádný speciální upínací mechanismus, ale mají větší styčnou plochu s vroubky a malými hroty, které se boří do podrážky a zamezují tak sesmeknutí boty z pedálu. Drobnou nevýhodou tohoto řešení je, že k přenosu síly na pedál může docházet jen směrem dolů na rozdíl od SPD, kde lze silově působit na pedál v jakékoliv fázi otáčky kliky. Na druhou stranu není třeba speciální boty (tretry) a díky tomu jsou tyto pedály stále oblíbenější nejen u původně cílených enduro a sjezdových (elektro)kol, ale i u ostatních kategorií elektrokol.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<< 

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

SHIMANO SPD PD-M520

Pedály SPD Shimano PD-M520

• léty ověřená konstrukce

nastavitelné předpětí zámku pro upnutí a uvolnění tretry z pedálu

dobrá samočistící schopnost

vzhledem k ceně velmi dlouhá životnost

zapouzdřená jednotka osy s minimální údržbou

k dispozici také technicky propracovanější typ Shimano XT PD-M8000 (cena cca 1350 Kč)

Link na Heureka.cz

cena cca 550 Kč

SHIMANO FLAT GR500

Pedály SHIMANO FLAT GR500

• odolné tělo z hliníkové slitiny

zapouzdřená jednotka osy s minimální údržbou

dobrá samočistící schopnost

9 vyměnitelných pinů (hrotů) na každé straně

Link na Heureka.cz

cena cca 900 Kč

 

TELESKOPICKÁ SEDLOVKA

DOPORUČENÍ: Oceníte ji při sjezdech v terénu s technickými pasážemi, kdy jednoduše za jízdy snížíte výšku sedla a docílíte tak znatelného snížení těžiště. Díky tomu se tak jízda stane jistější a bezpečnější. Při výběru teleskopické sedlovky je třeba pohlídat především vnější průměr její spodní části (obvykle 30,9 mm nebo 31,6 mm), která musí odpovídat vnitřnímu průměru sedlové trubky vašeho rámu a dále také její délku a zdvih (podle velikosti rámu a jezdce - čím vyšší rám, tím větší sedlovka a zdvih). Dalším krokem je výběr způsobu ovládání - páčkou z řidítek nebo páčkou pod sedlem v horní části sedlovky. Varianta "páčka na řidítkách" je komfortnější a bezpečnější a umožnuje změnu výšky sedla za jízdy, aniž byste museli sundávat obě ruce z řidítek, což jistě oceníte ve složitém terénu, kde jakékoliv zaváhání může způsobit pád.  Na druhou stranu je tato varianta dražší než varianta "páčka pod sedlem". Pokud si ji zvolíte, je třeba si ještě vybrat z verze s vedením skrytém v rámu, nebo když to váš rám neumožňuje, zvolit verzi s vedením vně rámu. A aby toho nebylo málo, je třeba vybrat správnou páčku - buď var. 1X na levou stranu řídítek místo řazení pro přesmykač (hodí se např. pro elektrokola se systémem BOSCH, který přesmykač nemají) a nebo univerzální var. 2X vhodnou na levou i pravou stranu řídítek současně s řazením. Varianta sedlovky "páčka pod sedlem" je levnější a udělá stejnou službu jako dražší varianta "páčka na řidítkách", jen není tak bezpečná na ovládání v těžším terénu, kdy k přepnutí musíte přesunout ruku z řidítek pod sedlo. Tak jako tak se u tohoto příslušenství hodí (i vzhledem k ceně) poradit se v nějakém slušném cykloservisu a případně si tam domluvit i montáž. Zároveň je dnes už běžné, že tam mají několik testovacích kol s teleskopickou sedlovkou na vyzkoušení.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

GIANT Contact Switch

Teleskopickou sedlovku GIANT Contact Switch je možné pořídit ve verzi s vedením ovládání vně i uvnitř rámu a ovládanou páčkou typu 2X. Verze sedlovky GIANT Contact SL Switch disponuje navíc páčkou 1X.

• varianta "ovládání z řidítek" univerzální páčkou 2X

verze s vnějším i vnitřním vedením ovládání

zdvih 100-150 mm podle velikosti

plynulá aretace v jakékoliv poloze zdvihu

vzduchová pružina s tlumící olejovou patronou

průměr 30,9 mm (pro 31,6 mm se dodává redukce)

verze GIANT Contact SL Switch dostupná i s páčkou 1X

Link na Heureka.cz

cena cca 3900 Kč

 

GOPRO KAMERA

DOPORUČENÍ: Je fajn prožít pěknou vyjížďku na elektrokole, ale ještě víc je mít možnost se k těm nejhezčím zážitkům vracet a sdílet je s přáteli. Jednou z možností je chytrá, miniaturní kamera, připevněná na řidítkách nebo na přilbě, díky které vám to nejkrásnější z cest už zůstane navždy. Tyto kamery jsou sice malé, ale nabízejí toho opravdu mnoho. A kdo si s nimi nechce moc hrát, mají jednoduché ovládání na jedno stisknutí tlačítka.  Nabízejí voděodolnost, snesou otřesy, mají široké možnosti upnutí (na řidítka, na přilbu, na čelenku, na hrudní popruh, na úchyt batohu...) a existuje k nim nepřeberné množství značkového i neznačkového příslušenství. Výhodné je třeba vozit ji v držáku na řidítkách, kdy jedním stiskem tlačítka začne natáčet, druhým stiskem ukončí - jak jednoduché a praktické. Umí toho samozřejmě více - časosběrné fotky i video, různá nastavení rozlišení a režimů, kvalitní fotografie s podporou HDR a další vychytávky. 

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

GOPRO Hero 7 Black Edition

Kamera GoPro HERO7 Black Edition

v současné době to nejlepší na trhu s outdoor kamerami

• video v rozlišení až 4K

• propracovaná stabilizace videa

HDR optimalizace fotografií při focení v protisvětle

aplikace do mobilu - ovládá, upravuje, sdílí na sociálních sítích

ovládání hlasem, chytrým tlačítkem, mobilem

časosběr, zpomalený režim, GPS, WIFI

vodotěsnost až 10 metrů bez použití pouzdra

vyšší cena, ale holt za to nejlepší se platí

Link na Heureka.cz

cena od 9200 Kč

NICEBOY Vega 6

Kamera NICEBOY Vega 6

levnější alternativa ke kamerám GOPRO, ovšem obdobně vybavená

• video v rozlišení až 4K

• EIS stabilizace videa

součástí balení je i kompaktní dálkové ovládání

aplikace do mobilu

časosběr, zpomalený režim, WIFI

vodotěsnost až 30 metrů s použitím pouzdra (je v balení)

Link na Heureka.cz

cena od 3000 Kč

 

ZVONEK

DOPORUČENÍ: Pro někoho patří už do základní výbavy (městská elektrokola), pro někoho je to zbytná věc, protože jezdí jen v lese. Zcela určitě však zapomeňte na zvonky z předrevolučních let. Teď se vyrábí miniaturní designově povedené kousky (tzv. neviditelné zvonky), které samovolně nezazvoní, ani když pojedete vyschlým korytem řeky. Ale když je pak opravdu třeba, tak decentním, ale jasným zvukem upozorní člověka nebo zvíře před vámi, že se blížíte.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

KNOG Oi Bell Classic

Zvonek KNOG Oi Bell Classic

minimalistický design

na řidítkách v podstatě neviditelný kroužek

při otřesech způsobených jízdou necinká

čistý jasný zvuk

výběr z několika moderních metalických barev

na všechny běžné průměry řidítek (23,8-31,8 mm)

Link na Heureka.cz

cena cca 400 Kč

 

GPS LOKÁTOR

DOPORUČENÍ: Je propojen s aplikací v chytrém mobilním telefonu. Díky tomu nabízí hned několik funkcí - vyvolání alarmu na mobilu, sledování pozice vašeho elektrokola na mapě, odeslání upozornění na předem definované kontakty, přivolání pomoci v případě detekce nehody a další funkce, závislé jen na šikovnosti vývojářů té které aplikace. Závislost na mobilu však může být rázem nevýhodou, a to když mobil zrovna nemáte u sebe nebo je vybitý. Je vhodnější, aby byl GPS lokátor pevně připevněn k rámu a byl co nejlépe skrytý. Jen tak si ho zloděj nevšime a neznemožní vám sledování jeho odhozením. Více o GPS lokátorech čtěte na našem webu zde.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

REXBIKE

GPS lokátor a alarm REXBIKE

3D pohybový senzor (spustí alarm + sledování na mapě)

kompaktní rozměry a relativně nenápadné umístění

pevné spojení šrouby s rámem elektrokola

doba hlídání na jedno nabití až 14 dnů (nabíjení běžnou mini USB nabíječkou)

ovládací aplikace v mobilu (Android, iOS) + měsíční poplatek 100 Kč pokrývá veškerý provoz po celé EU

Link na Heureka.cz

cena cca 3500 Kč

TRACKITO Bike

GPS lokátor a alarm TRACKITO Bike

3D pohybový senzor (spustí alarm + sledování na mapě)

kompaktní rozměry a relativně nenápadné umístění

pevné spojení šrouby s rámem elektrokola

doba hlídání na jedno nabití až 14 dnů (nabíjení běžnou mini USB nabíječkou)

ovládací aplikace v mobilu (Android, iOS) + měsíční poplatek 100 Kč pokrývá veškerý provoz po celé EU

Link na Heureka.cz

cena cca 3600 Kč

 

ALARM

DOPORUČENÍ: Tak trochu přeceňovaný bezpečnostní prvek, pokud je jediným zabezpečením vašeho elektrokola. Jeho přínos je především jako doplněk ke kvalitnímu mechanickému zámku, kdy je zloděj nucen ho překonávat delší dobu a alarm mu k tomu dělá hlasitou "společnost". Nevýhodou samostatných alarmů na kola je jejich malá odolnost vůči hrubým útokům vedoucích k jejich "umlčení". V dnešní době jsou spíše nahrazovány GPS lokátory se skrytou instalací, které kromě GPS lokalizace plní také funkci alarmu prostřednictvím aplikace v mobilu. Pokud o alarmu uvažujete a nemáte ještě kvalitní mechanický zámek, zkuste raději kombinovaný mechanický zámek s alarmem. Více o samostatných alarmech zde.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

 

POWER BANKA

DOPORUČENÍ: Na moderně vybaveném elektrokole najdeme kromě mobilu dost dalšího příslušenství, které lze dobíjet přes USB kabel - přední světlo, přední blikačka, GPS lokátor, zadní blikačka, bluetooth sluchátka... Na tohle všechno je dobré si s sebou vozit power banku, která vám to pomůže udržet při životě i během hooodně dlouhého výletu. Dnešní mobily mají baterie 3000 mAh i více, doporučujeme proto s sebou vozit power banku s kapacitou alespoň 5000 mAh lépe však 10000 mAh (kapacita je 2x větší, cenový rozdíl minimální). Dávejte přednost značkovým power bankám s funkcí rychlého nabíjení (tzv. QI - quick charge), které vám zvládnou "krmit" nenasytný mobil se spuštěnou navigací a fitness aplikací a zároveň díky vyspělé elektronické ochraně vám při tom nezničí ani sebe sama ani dobíjené zařízení.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

LAMAX 10000 mAh Quick Charge

Power banka LAMAX 10000 mAh Quick Charge

odolné kovové tělo

dostatečná kapacita 10000 mAh i na dlouhý výlet

kompaktní rozměry

podpora rychlonabíjení (Quck Charge v. 3.0)

až 3 zařízení současně, automatická detekce optimálního režimu dobíjení

s ochranou proti přepětí, podpětí, přehřátí i přebití

Link na Heureka.cz

cena cca 550 Kč

 

CHYTRÉ HODINKY

DOPORUČENÍ: Chytré hodinky toho umí opravdu hodně, ale k plné funkčnosti jim dopomáhají více či méně propracované aplikace do mobilů, se kterými jsou propojeny a které jsou vždy součástí (zdarma). Při výběru těch správných hodinek je důležité si říct, jaké funkce od nich očekáváte. Žádné totiž neumí všechno. Pomineme-li kancelářské funkce a hry, pak pro jízdu na elektrokole jsou to hlavní fitness případně navigační funkce. Slušné chytré hodinky by měly být vodotěsné, mít přednastavené profily pro vaše oblíbené sporty (samozřejmě vč. profilu "cyklistika"), ve kterých na několika obrazovkách můžete sledovat všechny informace z průběhu trasy. Dále pak doporučujeme, aby měly kvalitní snímač tepové frekvence a GPS, díky kterým jsou fitness data (statistiky tepové frekvence, spálených kalorií, tréninkový efekt, výpočet doporučené doby odpočinku...) a data trasy (statistiky vzdálenosti, rychlosti, nadmořské výšky) přesně zaznamenávána do aplikace a ukládána pro dlouhodobé sledování vaší celkové cyklististické aktivity. Ty nejlepší hodinky dokonce umí navigovat na předem připravené trase a zobrazovat na vlastních mapových podkladech (v tomto případě je ale mnohem praktičtější nechat se navigovat na velkém displeji telefonu upnutého do vhodného držáku na řidítkách). Zajímavou funkcí může být pro něho možnost s hodinkami telefonovat (nutná samostatná SIM karta v hodinkách) nebo integrovaná platební karta (zaplatíte za oběd hodinkami). Pokud nemáte rádi na ruce velké hodinky, zkuste elegantní miniaturní náramek.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

GARMIN Fenix 5 Plus

Chytré hodinky GARMIN Fenix 5 Plus

když hledáte to nejlepší na trhu multisportovních hodinek

robustní a odolné zpracování, verze i pro ženy, nedotykový displej

přednastavené nejběžnější sporty vč. cyklistiky

snímač tepu + propracované fitness funkce (VO2max, kalorie, doba odpočinku, tréninkový efekt, kvalita spánku...)

• GPS a navigace + topo mapy celé Evropy přímo v hodinkách

bezkontaktní platby Garmin Pay

paměť na 500 hudebních skladeb

3-osý kompas, gyroskop, barometrický výškoměr, akcelerometr, teploměr, předpověď počasí

možnost připojení externích senzorů (např. hrudní pás) přes ANT+ nebo Bluetooth

vodotěsné do 10 ATM (plavání, šnorchlování)

výdrž 12 dnů, s GPS 19 hodin, s GPS Ultra Track 42 hodin

Link na Heureka.cz

cena cca 14000 Kč

XIAOMI Amazfit 2 Stratos

Chytré hodinky XIAOMI Amazfit 2 Stratos

• velmi dobrý cena / výkon / výbava

lehké, dotykový displej

přednastavené nejběžnější sporty vč. cyklistiky

snímač tepu + fitness funkce (VO2max, kalorie, kvalita spánku...)

• GPS

paměť 2,5 GB pro hudbu

3-osý kompas, gyroskop, výškoměr, akcelerometr

vodotěsné do 5 ATM (plavání)

výdrž 5 dnů, s GPS 35 hodin

Link na Heureka.cz

cena cca 4700 Kč

HUAWEI Band 3 Pro

Chytrý náramek HUAWEI Band 3 Pro

• velmi dobrý cena / výkon / výbava

lehké, kompaktní rozměry, dotykový displej

přednastavené nejběžnější sporty vč. cyklistiky

snímač tepu + fitness funkce (VO2max, kalorie, kvalita spánku...)

• GPS

3-osý kompas, gyroskop, akcelerometr

vodotěsné do 5 ATM (plavání)

výdrž 21 dnů, s GPS 7 hodin

Link na Heureka.cz

cena cca 1400 Kč

 

FITNESS MOBILNÍ APLIKACE

DOPORUČENÍ: Samostatné fitness aplikace do mobilu jsou postupně vytlačovány aplikacemi, které jsou přímo dodávány s nějakým zařízením - chytrými hodinkami, cyklonavigací nebo třeba hrudním pásem na měření tepu. Přesto se jejich vývoj nezastavil a naopak, většina z nich umožňuje napojení na spoustu druhů a typů takových fitness zařízení. Výhodou těchto aplikací je široká komunita fanoušků (a tedy možnosti sdílení vlastních výkonů a tras nebo inspirace od ostatních) a relativní univerzálnost použití pro různá zařízení. Funkcí společnou pro tyto aplikace je propracovaný záznam trasy s využitím GPS z mobilního telefonu a dat z připojených zařízení typu hrudní pás, doplněný komplexními statistikami, archivem tras s bohatými možnostmi sdílení.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PRODUKTOVÉ VIDEO ODKAZ

ENDOMONDO

Logo aplikace ENDOMONDO

Aplikace ENDOMONDO pro Apple iOS
Aplikace ENDOMONDO pro Android

SPORTS TRACKER

Logo aplikace SPORTS TRACKER

Aplikace SPORTS TRACKER pro Apple iOS
Aplikace SPORTS TRACKER pro Android

STRAVA

Logo aplikace STRAVA

Aplikace STRAVA pro Apple iOS
Aplikace STRAVA pro Android

 

HRUDNÍ PÁS PRO MĚŘENÍ TEPU

DOPORUČENÍ: Jedná se o jeden z nejpřesnějších způsobů měření srdečního tepu. Žádné chytré hodinky nebo náramky nedosahují přesnosti a stability hrudního pásu. Oceníte ho především ti ecyklisté, kteří si potřebují hlídat tepovou frekvenci (zpravidla tu maximální) z důvodu nějakého onemocnění nebo naopak pro profesionální kondiční přípravu. Renomovaní výrobci hrudních pásů k nim dodávají i aplikaci pro mobily, takže si můžete průběh tepové frekvence sledovat nejen během jízdy, ale také ukládat pro různé statistiky. Třešničkou na dortu jsou pak některé cyklopočitače elektrokol, které se umí s hrudním pásem spárovat a zobrazovat aktuální tepovou frekvenci přimo na svém displeji (např. Bosch Kiox).

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

POLAR H10

Hrudní pás pro měření tepu POLAR H10

spolehlivý léty ověřený model (univerzální velikost M-XXL)

voděodolný, silikonové terčíky zevnitř, nesklouzává

vnitřní paměť na 1 vyjížďku

aktualizovatelný řídící software přes mobilní aplikaci

výdrž na baterii až 400 hodin

přenos dat přes Bluetooth nebo ANT+

aplikace Polar Beat zdarma pro Android i iOS

Link na Heureka.cz

cena cca 1900 Kč

 

NAVIGACE

DOPORUČENÍ: Cykloturistika s elektrokolem bez navigace je jako kytka bez vody - jde to, ale dře to. Ztrácíte tím cenný čas blouděním, zastavováním a zíráním do papírové mapy. Přitom řešení je dostupné každému, kdo vlastní chytrý mobilní telefon. K dispozici je několik povedených aplikací do mobilu, které navigují nejen po silnicích, ale umí i cykloturistické a turistické stezky a chodníky a jsou povětšinou zdarma. S navigací se můžete potkat u některých top cyklopočítačů pro elektrokola (např. Bosch Nyon nebo nadstavby Bosch Cobi). A pak pro skalní příznivce samostatných navigací existuje řada specializovaných kousků, vyráběných a optimalizovaných pro využití na na (elektro)kolech, které zpravidla obsahují podrobné cyklomapy a umí na nich navigovat (i v terénu). Jejich výhodou je i to, že displej mobilního telefonu můžete využít pro něco jiného (např. zobrazení fitness informací) nebo ho mít jednoduše v bezpečí v kapse. Nevýhoda samostatných navigací je zřejmá - cena a další zabrané místo na řidítkách. V současné době vzhledem ke kvalitě mapových podkladů a schopnosti navigovat i v terénu a dalším nadstavbovým funkcím jednoznačně doporučujeme aplikaci Mapy.cz. Stačí jen koupit kvalitní držák na mobil na elektrokolo a navigovat se prostřednictvím nich. Jsou hodně dobré, vždy aktuální a jsou zadarmo!

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

Aplikace MAPY.CZ

Ukázka MAPY.CZ

Podrobné mapové podklady zemí téměř celého světa, vč. cykloturistických tras a satelitních snímků

Možnost připravit si trasu na PC a pak ji jet / upravovat v mobilu

Navigace - hlasová i obrazová a to i v terénu

• Stopař - výborná funkce, stačí stisknout jedno tlačítko a aplikace zaznamenává, kudy jedete a na konci nabídne uložení mezi vaše trasy

• Propojení s předpovědí počasí - víte, jak bude v cíli

Offline mapy - možnost stáhnout mapy do paměti telefonu a jet podle nich kdykoli i bez signálu nebo datového tarifu

Vlastní účet Mapy.cz umožňuje připravovat si trasy a oblíbená místa doma, ukládat trasy projeté vč. fotek, třídit je do složek a sdílet je

Tipy na výlety na zajímavá místa v okolí

Link na web Mapy.cz

cena 0 Kč

Aplikace MAPY.CZ pro Apple iOS Aplikace MAPY.CZ pro Android Aplikace MAPY.CZ pro Windows Mobile

 

PUMPA NA VIDLICE A TLUMIČE

DOPORUČENÍ: Pokud patříte mezi šťastné majitele vzduchové odpružené vidlice nebo vidlice/tlumiče v případě celoodpruženého elektrokola, pak se vám vyplatí koupit si pumpu na vidlice a tlumiče. V pohodlí domova si pak můžete upravovat tlak vzduchu v nich a tím i jejich tvrdost a zdvih na míru k vaší hmotnosti a stylu jízdy a využít tak naplno celého rozsahu zdvihů, kterým vaše vidlice/tlumič disponují. Při nastavování hrají hlavní roli hmotnost jezdce, charakter terénu a styl jízdy. Hlavním nastavovacím parametrem je tzv. SAG (míra zanoření vidlice/tlumiče po nasednutí v klidu na elektrokolo bez doteku nohou se zemí). SAG by měl být od 15% do 25% celkového zdvihu vidlice/tlumiče. Čím nižší SAG, tím je vidlice tvrdší a tedy i její "ochota" se zanořit je nižší, je ale připravená na absorbci větších rázů - proto se toto nastavení používá spíše u závodních kol. Na komfortní klidnou jízdu je lepší naopak SAG blížící se horní hranici 25 až 30%. Druhým parametrem je pak tzv. odskok (rychlost, s jakou se vidlice/tlumič vrací po zmáčknutí zpět). Ideální je najít "zlatý střed" - pokud se totiž vrací příliš rychle, kope to do řidítek, když příliš pomalu, tak první díru to krásně vyžehlí, ale pokud následuje hned druhá, nestačí se vrátit a neutlumí skoro nic. Nastavuje se otočením červeného kolíku na spodní straně nohy vidlice nebo červeného kroužku u ovládání tlumiče. Tak či tak je dobré na prvních pár vyjížděk si pumpu vézt s sebou a trochu si s tím "hrát" přímo na cestách tak, abyste na konci max. využívali celkový zdvih pružení vašeho elektrokola. Více k nastavení vzduchových vidlic a tlumičů najdete v příslušném manuálu nebo shlédněte toto povedené video (zdroj: YouTube - Kola Štěrba, www.sterba-kola.cz).

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

BETO SP-003AG

Pumpa na vidlice a tlumiče BETO

max. tlak 400 PSI (27.5 bar)

hliníkové tělo

• kompaktní rozměry, skladné, lehké

ventil zabraňující úniku tlaku po nahuštění 

červené tlačítko pro odpuštění vzduchu z vidlice/tlumiče na požadovaný tlak

Link na Heureka.cz

cena cca 350 Kč

 

TAHAČKA

DOPORUČENÍ: Výborná věcička pokud jedete někam s dětmi nebo kamarády s normálními koly a čeká vás nějaký velký kopec nebo už prostě někomu z nich dojdou síly. Zapomeňte na těžké tažné tyče. Jednoduše jen podáte gumolanko, zaháknete za šroub představce a vaše elektrokolo pomůže do kopce nejen vám, ale i ostatním. Nahoře na kopci pak stačí jen odhodit a samonavíjecí mechanismus lanko bezpečně smotá do krabičky pod sedlem. Jednoduché, funkční. Otestováno na vlastních dětech, manželce i kamarádovi, který byl zarytým odpůrcem elektrokol. Ovšem když mu v jednom velkém kopci docházely síly, ocenil těch pár watů z mého elektrokola a účinnost této pomůcky a... změnil svůj názor.

>>> zpět na Rozcestník • MAXIMÁLNÍ VÝBAVA <<<

NÁŠ TIP PARAMETRY ODKAZ

RIKSCHA

Tahačka RIKSCHA

narovnává rozdíly ve výkonnosti rodičů a dětí nebo mezi partnery

pevné spojení se sedlovkou, nízká hmotnost, decentní vzhled

kovové odolné pouzdro se samonavíjecím mechanismem

vkusné odolné vrchní pouzdro na suchý zip

pružné vlečné lanko usnadňuje rozjezdy / dojezdy

někomu může vadit, že zabere místo pro podsedlovou brašnu (řešením může být malé pouzdro na duši s pákami např. Continental Tube bag)

Link na Rikscha.cz

cena cca 1250 Kč

 

Na stránku >>> Jak může vypadat plně vybavené elektrokolo (inspirace)
Na stránku >>> Základní výbava elektrokola (tipy)
Na stránku >>> Rozšířená výbava elektrokola (tipy)

 

Poslat stránku známému: