CYKLOPOČÍTAČ JE MOZKEM ELEKTROKOLA

aneb bez spojení není velení (a svezení)

 

 • Cyklopočítač je vždy v ceně - každé elektrokolo zakoupíte vždy s řídící jednotkou, motorem, baterií, nabíječkou i cyklopočítačem v ceně. Je samozřejmě také možné ho nechat vyměnit za jiný typ (ovšem s motorem a baterií kompatibilní, ideálně od stejné značky).
 • Proč cyklopočitač? - je to nutný prvek k tomu, aby elektrokolo bylo elektrokolem. Je to poslední ovšem stejně důležitý vrchol na trojúhelníku motor - baterie - cyklopočítač, kde v pomyslném středu je řídící jednotka. Bez cyklopočítače byste měli jen o poznání těžší obyčejné kolo a na výhody elektrokola byste mohli zapomenout.
 • Konstrukce a umístění na elektrokole - cyklopočítač má 3 základní funkce - "oživit", ovládat a zobrazovat. Až na výjimky je vždy umístěn na řidítkách v dosahu ruky a očí. Cyklopočítače jsou buď typu "vše v jednom" (ovládací tlačítka jsou součástí zobrazovací jednotky) nebo typu "ovladač zvlášť, displej zvlášť", kdy je ovladací panel umístěn samostatně blízko jezdcovy ruky a zobrazovací část je umístěna zvlášť a co nejlépe k zornému poli jezdce (zpravidla uprostřed řidítek nebo na představci). O konstrukci cyklopočítačů - více zde.
 • Základní funkce - čas, aktuální rychlost, ujetá vzdálenost, odhadovaný dojezd při aktuálním stylu jízdy, stav baterie, stupeň asistence (zvolený jízdní režim).
 • Rozšířené funkce - průměrná a maximální rychlost, čas aktivity, kadence (frekvence šlapání - pokud je elektrokolo vybaveno snímačem), aktuální dodávaný výkon asistence (ve wattech), navigace, automatická aktualizace systému přes bluetooth nebo wifi, zobrazení údajů ze snímačů např. tepové frekvence (hrudního pásu, chytrých hodinek), individuální nastavení stupňů asistence podle preferencí jezdce, doporučení k přeřazení, podpora elektrického řazení, světelný senzor, dispej s vysokým rozlišením, USB konektor pro dobíjení (třeba mobilu), fitness funkce, podpora více baterií najednou, hlídání servisního intervalu.
 • Přepínání jízdních režimů - 3-5 úrovní asistence (podle výrobce), přičemž nejnižší označovaný jako ECO nebo ECO+ eliminuje většinou jen vyšší hmotnost elektrokola a jízda je tak stejná jako na normálním kole, naproti tomu nejvyšší stupeň (TURBO nebo BOOST apod.) dává maximální výkon a točivý moment např. pro jízdu v těžkém terénu. K dispozici je také režim OFF, kdy cyklopočítač vypne pomoc motoru a jedete jen "za své", ale dál se zobrazují údaje o jízdě (vhodné při dlouhém sjezdu nebo když chcete maximalizovat dojezd).
 • Asistence při vedení elektrokola (funkce Walk Assistant) - pomáhá při chůzi (tlačení kola) pomalou jízdou do 6 km/hod., k dispozici u většiny elektrokol.
 • Voděodolnost - všechny cyklopočítače jsou stejně jako ostatní součásti elektrického systému elektrokol chráněny tak, aby bylo možné bez obav jezdit třeba i za hustého deště - proto min. stupeň krytí IP54 (proti prachu a stříkající vodě) a vyšší.
 • Značka cyklopočítačů - výrobci motorů a baterií zpravidla dodávají i své cyklopočítače tak, aby byl "trojúhelník" motor-baterie-cyklopočítač kompletní a odladěný. Jak je to u TOP 5 výrobců pohonů pro elektrokola Bosch, Yamaha, Shimano, Brose a Bafang se dočtete zde.

 

ROZDĚLENÍ CYKLOPOČÍTAČŮ PODLE KONSTRUKCE A UMÍSTĚNÍ

Cyklopočítače najdeme výhradně na řidítkách nebo představci elektrokola. Oproti cyklopočítači běžného kola existuje hned několik podstatných rozdílů. Především nejde o pasivní prvek, který by jen zobrazoval údaje o jízdě, ale je aktivní a spolupracuje s vámi (a s motorem a baterií) od startu do cíle. Jeho prostřednictvím volíte jízdní režimy (stupně asistence) příp. aktivujete pomoc při tlačení kola (Walk Assistant), řídí celý ekosystém pohonu, informuje vás např. o odhadu vzdálenosti, která ještě zbývá při vašem stylu jízdy. Změny jízdních režimů se provádějí jednoduše tlačítky "+" a "-". Zároveň některé modely umí komunikovat s mobilním telefonem (a aplikacemi v něm), automaticky aktualizovat sebe i ostatní součásti ekosystému (řídící jednotku, motor, baterii), plánovat nebo ukládat trasy, navigovat, zobrazovat tepovou frekvenci a spálené kalorie a podobné vychytávky.

Jsou 2 základní typy cyklopočítačů - "Vše v jednom" a "Ovladač zvlášť, displej zvlášť".

  

DOPORUČENÍ: Každý z typů cyklopočítačů má své výhody a nevýhody, ale obecně se dá říct, že typ "ovladač zvlášť, displej zvlášť" je z pohledu ergonomie a většinou i výbavy lepší volbou.

 

TYP CYKLOPOČÍTAČE
PLUSY MÍNUSY

Typ

"VŠE V JEDNOM"

Cyklopočítač typu "vše v jednom" (Bosch Purion)

+ nižší cena

+ kompaktní provedení

+ nezabírá další pozici na řidítkách

limitovaná velikost displeje = menší prostor pro zobrazení údajů

při poruše ovladače nutno měnit celý cyklopočítač

zpravidla nižší rozlišení dispeje, barevné jen v omezené nabídce

− méně ergonomické umístění - neleží v ose očí, odvádí pozornost mimo osu pohybu

Typ

"OVLADAČ ZVLÁŠŤ, DISPEJ ZVLÁŠŤ"

Cyklopočítač typu "ovladač zvlášť, displej zvlášť" (Bosch Kiox)

+ zpravidla u cyklopočítčů vyšších tříd s nadstandardními funkcemi (automatická bezdrátová aktualizace přes mobilní telefon, fitness funkce apod.)

+ zpravidla barevný dispej s vysokým rozlišením a větší úhlopříčkou

+ zobrazovací jednotka je umístěna co nejblíže podélné osy elektrokola - blízko představce nebo přímo na něm = v ose očí, neodvádí tolik pozornost

+ ovládací část je větší a je lépe ergonomicky řešená vč. optimálnější polohy na řidítkách

+ při poruše ovladače postačí pouze jeho výměna (displej se nemění)

vyšší cena = použití u střední a vyšší cenové kategorie elektrokol (ale není to podmínkou)

zabírá navíc jednu pozici na řidítkách

umístění displeje na představci může bránit použití jiného příslušenství (košík, brašna na řidítkách, navigace, držák mobilu)

  

ROZDĚLENÍ CYKLOPOČÍTAČŮ PODLE VÝROBCE

Výrobců motorů, baterií a cyklopočítačů pro elektrokola je relativně mnoho. Stejně jako na stránce o motorech a o bateriích jsme se zaměřili na produkty "velké pětky" - BOSCH, YAMAHA, SHIMANO, BAFANG a BROSE, které najdeme na většině běžně prodávaných elektrokol, uděláme to i pro jejich cyklopočítače.

  

BOSCH - cyklopočítače (pro aktuální nabídku navštivte www.bosch-ebike.com)

Bosch Purion

Cyklopočítač Bosch Purion

typ "Vše v jednom"

 • rychlost (aktuální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 4 + stupeň OFF) ** podpora 2 baterií současně (Bosch DualBattery system) ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola)

   Bosch Intuvia

   Cyklopočítač Bosch Intuvia

   typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

   • rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** čas jízdy a hodiny ** vzdálenost (aktuální, celková) ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 4 + stupeň OFF) ** podpora 2 baterií současně (Bosch DualBattery system) ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** ovládání osvětlení kola ** kadence šlapání ** doporučení k přeřazení převodu ** graf (stupnice) aktuálně dodávaného výkonu asistence ** podsvícený barevný displej ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu ** kompatibilní s eShift (elektrické řazení převodů) ** magentický držák (jednoduše odepnete a vezmete s sebou do kapsy, má vlastní minibaterii, o nic nepřijdete)

    Bosch Kiox

    Cyklopočítač Bosch Kiox

    typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

    • rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** čas jízdy a hodiny ** vzdálenost (aktuální, celková) ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 4 + stupeň OFF) ** podpora 2 baterií současně (Bosch DualBattery system) ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** ovládání osvětlení kola ** kadence šlapání ** graf (stupnice) aktuálně dodávaného výkonu asistence ** podsvícený barevný displej s úhlopříčkou 48mm s ochranou proti poškrábání ** transflektivní displej se senzorem okolního světla (kvalitní zobrazení i na přímém slunečním světle) ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** kompatibilní s eShift (elektrické řazení převodů) ** magentický držák (jednoduše odepnete a vezmete s sebou do kapsy, má vlastní minibaterii, o nic nepřijdete) ** bluetooth (spojení s mobilem, hrudním pásem apod.) ** zobrazení tepové frekvence (z hrudního pásu, chytrých hodinek) ** bezdrátová aktualizace řídícího softwaru přes bluetooth a aplikaci v mobilu/PC Bosch eBike Connect
     Bosch Nyon

     Cyklopočítač Bosch Nyon

     typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

     • rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** čas jízdy a hodiny ** vzdálenost (aktuální, celková) ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 4 + stupeň OFF) ** podpora 2 baterií současně (Bosch DualBattery system) ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** ovládání osvětlení kola ** kadence šlapání ** graf (stupnice) aktuálně dodávaného výkonu asistence ** podsvícený barevný displej s úhlopříčkou 100mm s ochranou proti poškrábání ** transflektivní displej se senzorem okolního světla (kvalitní zobrazení i na přímém slunečním světle) ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** kompatibilní s eShift (elektrické řazení převodů) ** magentický držák (jednoduše odepnete a vezmete s sebou do kapsy, má vlastní minibaterii, o nic nepřijdete) ** bluetooth a wifi (spojení s mobilem, hrudním pásem, počítačem apod.) ** zobrazení tepové frekvence (z hrudního pásu, chytrých hodinek) ** bezdrátová aktualizace řídícího softwaru přes bluetooth/wifi a aplikaci v mobilu/PC Bosch eBike Connect ** 2D/3D navigace s možností plánovat trasy v Nyonu/PC/mobilu (+ zobrazuje rádius dojezdu na baterii) ** fitness funkce osobního trenéra vč. dostupnosti pokroku na webu ** spálené kalorie ** ergonomické ovládání
     COBI.bike & Bosch

     COBI.bike system & Bosch

     typ "Nadstavba"

     • COBI.bike je kompatibilní s motory Bosch a držáky pro cyklopočítače Bosch Intuvia a Nyon
     • mobilní telefon a aplikace COBI.bike plně nahradí cyklopočítače Bosch Intuvia a Nyon usazením přes specilní držák na držák displejů Bosch Intuvia a Nyon. Díky tomu, že se pak vše odehrává v aplikaci (ovládání i nadále probíhá přes ovladač na řidítkách), jsou bohaté funkce neustále rozšiřovány a aktualizovány (navigace, nadmořská výška, předpověď počasí, pokročilé fitness funkce a další)

       

     YAMAHA - cyklopočítače (pro aktuální nabídku navštivte www.global.yamaha-motor.com)

     Yamaha Display A

     Cyklopočítač Yamaha Display A

     typ "Vše v jednom"

     • rychlost (aktuální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF)** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola)

       Yamaha Display C

       Cyklopočítač Yamaha Display C

       typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

       • rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** čas jízdy a hodiny ** ovládání osvětlení kola ** kadence šlapání ** graf (stupnice) aktuálně dodávaného výkonu asistence ** podsvícený barevný TFT displej s úhlopříčkou 71mm ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** bluetooth - zobrazení fitness údajů z mobilní aplikace WellFit e-kit connection (tepová frekvence, kalorie, výkon, nadmořská výška, okruhy aj.) a navigačních pokynů a kompasu z mobilní aplikace Komoot (s možností plánovat trasy v mobilní aplikaci)

        Yamaha Display B

        Cyklopočítač Yamaha Display X

        typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

        • rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** průměrná a maximální rychlost ** čas jízdy a hodiny ** ovládání osvětlení kola ** kadence šlapání ** graf (stupnice) aktuálně dodávaného výkonu asistence ** podsvícený displej ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** bluetooth

          

        SHIMANO - cyklopočítače (pro aktuální nabídku navštivte https://bike.shimano.com)

        Shimano SC-E6100

        Cyklopočítač Shimano SC-E6100

        typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

        • nastavitelné podsvícení a barva fontu odnímatelného displeje s úhlopříčkou 68mm ** zvuky ** ovládání osvětlení kola ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** čas jízdy a hodiny ** vzdálenost aktuální a celková ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 3 + stupeň OFF) ** aktuálně zařazený převod ** podpora automatického řazení ve spojení s Shimano eShift ** bluetooth a ANT Private konektivita ** bezdrátová aktualizace řídícího sosoftwara nastavení parametrů stupňů asistence přes bluetooth a aplikaci v mobilu/PC Shimano eTube ** kadence šlapání

        Shimano SC-E7000

        Cyklopočítač Shimano SC-E7000

        typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

        • nastavitelné podsvícení a barva fontu odnímatelného displeje s úhlopříčkou 35mm ** zvuky ** ovládání osvětlení kola ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** čas jízdy a hodiny ** vzdálenost aktuální a celková ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 3 + stupeň OFF) ** aktuálně zařazený převod ** podpora automatického řazení ve spojení s Shimano eShift ** bluetooth a ANT Private konektivita ** bezdrátová aktualizace řídícího sosoftwara nastavení parametrů stupňů asistence přes bluetooth a aplikaci v mobilu/PC Shimano eTube ** kadence šlapání

         Shimano SC-E8000

         Cyklopočítač Shimano SC-E8000

         typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

         • nastavitelné podsvícení a barva fontu odnímatelného displeje s úhlopříčkou 41mm ** zvuky ** ovládání osvětlení kola ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** čas jízdy a hodiny ** vzdálenost aktuální a celková ** odhad dojezdu ** stav baterie ** aktuální stupeň asistence (celkem 3 + stupeň OFF) ** aktuálně zařazený převod ** podpora automatického řazení ve spojení s Shimano eShift ** bluetooth a ANT Private konektivita ** bezdrátová aktualizace řídícího sosoftwara nastavení parametrů stupňů asistence přes bluetooth a aplikaci v mobilu/PC Shimano eTube ** kadence šlapání

           

         BAFANG - cyklopočítače (pro aktuální nabídku navštivte www.bafang-e.com)

         Bafang DP E06.UART

         Cyklopočítač Bafang DP E06.UART

         typ "Vše v jednom"

         • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor

           Bafang DP E08.UART

           Cyklopočítač Bafang DP E08.UART

           typ "Vše v jednom"

           • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor

             Bafang DP E10.UART

             Cyklopočítač Bafang DP E10.UART

             typ "Vše v jednom"

             • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek

               Bafang DP E12.UART

               Cyklopočítač Bafang DP E12.UART

               typ "Vše v jednom"

               • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** bluetooth konektivita (aplikace Bafang GO)

                Bafang DP C231.CAN

                Cyklopočítač Bafang DP C231.CAN

                typ "Vše v jednom"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů ** bluetooth konektivita (aplikace Bafang GO)

                Bafang DP C241.CAN

                Cyklopočítač Bafang DP C241.CAN

                typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů ** bluetooth konektivita (aplikace Bafang GO)

                Bafang DP C251.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C251.UART

                typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů ** bluetooth konektivita (aplikace Bafang GO)

                Bafang DP C260.CAN

                Cyklopočítač Bafang DP C260.CAN

                typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů

                Bafang DP C171.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C171.UART

                typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů ** bluetooth konektivita (aplikace Bafang GO)

                Bafang DP C181.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C181.UART

                typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** USB konektor pro nabíjení např. mobilu, MP3, sluchátek ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů ** bluetooth konektivita (aplikace Bafang GO)

                Bafang DP C07.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C07.UART

                typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů

                Bafang DP C15.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C15.UART

                typ "Vše v jednom"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů

                Bafang DP C01.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C01.UART

                typ "Ovladač zvlášť,  displej zvlášť"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů

                Bafang DP C11.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C11.UART

                typ "Vše v jednom"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů

                Bafang DP C13.UART

                Cyklopočítač Bafang DP C13.UART

                typ "Vše v jednom"

                • aktuální stupeň asistence (celkem 5 + stupeň OFF) ** stav baterie ** funkce Walk Assistent (asistence při tlačení elektrokola) ** světelný senzor ** rychlost (aktuální, průměrná, maximální) ** vzdálenost (aktuální, celková) ** zobrazení chybových kódů 

                 

                Na stránku >>> Kategorie elektrokol
                Na stránku >>> Přehled výrobců
                Na stránku >>> O rámech a kolech
                Na stránku >>> O motorech
                Na stránku >>> O bateriích a nabíjení

                 

                Poslat stránku známému: