Kalkulátor dojezdu elektrokola BOSCH eBIKE RANGE ASSISTANT

 aneb jak se úspěšně pokusit o nemožné

 

Na jiném místě tohoto webu věnovaném dojezdu elektrokol uvádíme, že přesně spočítat reálný dojezd elektrokola je díky mnoha faktorům, které ho ovlivňují, nemožné. Firma BOSCH, světový lídr mezi výrobci elektropohonů pro elektrokola, se ale už několik let pokouší vyvinout nástroj, který by se alespoň přiblížil svým odhadem dojezdu reálnému číslu.

Na svých stránkách nabízí online kalkulátor, který před pár měsíci inovoval. A nutno říct, že se tato nová verze opravdu povedla. Aby byl výsledek co nejblíže realitě, je třeba do kalkulátoru pečlivě nastavit správně a všechny požadované vstupní parametry - pozor hlavně na to, že kalkulátor má 3 základní záložky - Rider (parametry jezdce a stylu jízdy), eBike (parametry elektrokola) a Environment (parametry prostředí a povrchu) a je třeba vyplnit údaje v každé z nich.

Bohužel, u všech parametrů se vkládají pouze zprůměrované hodnoty a i v té nejdůležitější části - "Riding mode" (Stupeň asistence) se zadává jen jedna hodnota, např. jenom Tour. Ve skutečnosti však na trase přepínáte mezi jednotlvými stupni. Není tak možné jít do větší hloubky a mít možnost namixovat % z jednotlivých režimů a tímto mixem se více přiblížit realitě (trasu jedete např. takto: v Eco 20%, Tour 40%, Sport 30%, Turbo 10%). Částečně si lze vypomoci tím, že pečlivě nastavíte všechny ostatní parametry v kalkulátoru a nakonec se vrátíte na část "Riding mode" a překlikáváním mezi jednotlivými stupni asistence zjistíte vypočítané dojezdy pro jednotlivé stupně asistence a pak si dopřesníte odhad tímto vzorečkem:

DOJEZD = (odhad km v Eco x % podíl) + (odhad km v Tour x % podíl) + (odhad km v Sport x % podíl) + (odhad km v Turbo x % podíl)

Příklad: Vámi odhadovaný poměr využití stupňů asistence na trase je Eco 20%, Tour 40%, Sport 30%, Turbo 10% (vždy musí dávat v součtu 100%!). A Bosch kalkulátor ukazuje pro každý z nich dojezd Eco 100km, Tour 60km, Sport 40km, Turbo 10km. Výsledný zpřesněný dojezd pak bude vypadat takto DOJEZD = (100km x 20% podíl) + (60km x 40%) + (40km x 30%) + (10 km x 10%) = 57 km.

Ano, jsou to zase jen odhady, ale výsledek je podstatně přesnější, než brát hodnotu jen z jednoho stupně asistence.

 

Link na kalkulátor na stránky Bosch - ZDE (není v češtině, snad pomůže NÁVOD níže):

Kalkulátor dojezdu BOSCH eBIKE RANGE ASSISTANT - karta Jezdec a styl jízdy


Kalkulátor dojezdu BOSCH eBIKE RANGE ASSISTANT - karta Elektrokolo 


 Kalkulátor dojezdu BOSCH eBIKE RANGE ASSISTANT - karta Prostředí

 

Na stránku >>> Blog ze světa elektrokol

 

Poslat stránku známému: